Poszukiwana Hanna Karwowska

 

Szanowni Czytelnicy,

Jeden z Czytelników chciała dowiedzieć się coś o aktorce- Hannie Karwowskiej. Odezwał się do mnie jako do źródła podobnych informacji. Niestety, moje wiadomości na temat tej nie dość znanej aktorki są bardzo znikome. Dlatego proszę Was wszystkich. Jeśli znacie źródło informacji o losach tej pięknej dziewczyny, proszę o kontakt na : mota@op.pl

 

Hanna Karwowska zagrała w polskich przedwojennych produkcjach: „Dziewczęta z Nowolipek” i „Strachy”.

Czy prawdziwa jest informacja, że zmarła w wieku 95 lat w 2011 roku?

7 Komentarze

  1. Witam. Po wpisaniu w Google „Hanna Karwowska aktorka” … mamy wiele informacji … dla mnie za trudne na analizę … uważam, że tylko znawca tematu rzetelnie mógłby z tych materiałów skorzystać … może ktoś by spróbował ? … pozdrawiam. :)

  2. Panie Andrzeju,
    potrzeba wiadomości, które nie będą powielane w internecie. Chodzi mi o rzetelne źródła. Czasem znajdują się świadkowie, znajomi …rodzina :)

  3. Hanna Karwowska….obecnie chyba jedyna z poszukiwanych przedwojennych aktorek o której nie ma ŻADNYCH informacji po roku 85. Wiem że szuka jej parę osób zaangażowanych wcześniej w sprawy Tamary Wiszniewskiej czy Renaty Radojewskiej a mimo tego ciągle nic nie wiadomo. To niedobrze , bo wszystko wskazuje na to że Hanna Karwowska ciągle żyje , ma 93 lata , a czas ucieka….

  4. Co jest pewne?
    Hanna Karwowska urodziła się w 1923 roku. Wynika to jasno z artykułu „Debiut niezapomniany” z miesięcznika Kino z 1985 roku. Wszystkie ślady prowadzące do Hanny Karwowskiej urodzonej w 1916 roku prowadzą zatem donikad.
    Po zakończeniu roku szkolnego na wakacje 1939 roku Hann wyjeżdża wraz z matką do Wielkiej Brytanii i tu zastaje je wojna.W roku 1943 gra w Marynarzu polskim. Film nakręcono w GB.Po wojnie , prawdopodobnie przez jakiś czas przebywa w USA. Ostatecznie wraz z matka osiedla się we Francji (kiedy – nie wiadomo). Maciej Boniński w 1985 roku pisze: „Obie panie pozostały za granicą , obecie mieszkają we Francji.Hanna Karwowska nie zerwała jednak więzów z krajem. W ostatnim dziesięcioleciu kilkukrotnie odwiedzała Warszawę, witana przez grono przyjaciół” Czyli w 1985 roku pani Hanna miała się dobrze , często bywała w Polsce i chyba nie zmieniła nazwiska bo w artykule Macieja Bonińskiego nie ma na ten temat ani słowa. Być może nie wyszła za mąż , a w kazdym razie nie jest znane jej nazwisko po męzu , ani nie ma informacji na temat tego , czy miała dzieci. Jeżeli jednak w roku 85 Hanna Karwowska miała w Polsce liczne grono przyjaciół , to pewnie ktoś z tego grona jeszcze żyje ,a już na pewno dzieci tych znajomych. Niestety nikt taki nigdy w tematach poświęconych Hannie Karwowskiej sie nie odezwał..Z prośbą o pomoc zwróciłem się do polskiego i francuskiego czerwonego krzyża , oraz do francuskiego odpowiednika naszego ZUSu.PCK odpowiedziało informacją o Hannie Karwowskiej ps „Róża” ur 1923 , sanitariuszce Powstania Warszawskiego. Przez chwilę informacja ta wprowadziła nieco zamieszania ,ale dość szybko okazało sie, że pomimo zbiezności dat i nazwisk również to nie Hanna Karwowska której szukamy. Po wojnie pani Hanna walcząca w PW była lekarzem, mieszkała i pracowała w Polsce i zmarła na początku 2016 roku. Jak można się było spodziewać francuskie „firmy”napisane po angielsku listy zignorowały. Zadałem sobie zatem nieco trudu i dałem do przetłumaczenia na francuski prośbę o pomoc w poszukiwaniach jakichkolwiek danych na temat pani Hanny i jej francuskich losów.Tłumaczyłem w tych listach równiez powody , dla których prowadzę te poszukiwania. Niestety – ponownie nie przyniosło to rezultatu. W międzyczasie zwróciłem się jeszcze z prośbą o pomoc do paru organizacji polonijnych we Francji itd itp. Niestety – póki co , wszystko bez rezultatu. Może ktoś ma jakiś pomysł jak np. wydobyć jakieś informacje od URSSAF (ichni ZUS) , czy od tamtejszego urzędu stanu cywilnego. Jestem prawie pewien że Hanna Karwowska , albo ciągle żyje we Francji (mam taką nadzieję), albo we Francji zmarła? Może jednak miała rodzinę , tylko pan Boniński o tym nie napisał w swoim artykule z 85 roku? POMOCY! :) Z pewnością wielu z was ma nowe , dobre pomysły na to jak pchnąć temat dalej. To jedna z ostatich naszych przedwojennych gwiazd o których ciągle praktycznie nic nie wiadomo. Pozdrowionka i do :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.